Dünya Kıbrıs Türkleri Konseyi”nin kuruluş ve Varoluş Amacı

Ata Atun

 

I. DÜNYA KIBRIS TÜRKLERİ KONGRESİ

 

12-13 Kasım 2010 

Acapulco Tatil Köyü, Girne, KKTC

 

Prof. Dr. Ata ATUN

 

Birçok ülke ve bizim statümüzdeki halklar, sıkıntılarını ve isteklerini konu ile ilgili uluslararası politikacılara birebir ilişkiler kurup sözlü olarak aktararak, organize olup bıkmadan usanmadan mektuplar göndererek ve belli ülkelerin kamuoylarında konu ile ilgili gündem yaratarak dile getirmektedirler.

Bunların içinde çalışmalarını hiç aksatmadan ve ısrarlı bir şekilde yürüten, kısa ismi ANCA olan Amerikan Ermeni Milli Komitesi (Armenian National Committee of America), kısa ismi AJC olan Amerikan Yahudi Komitesi (American Jewish Committee), kısa ismi ADF olan İftira Karşıtı İşbirliği (Anti-Defamation League), kısa ismi AHI olan Amerikan Helen Enstitüsü (American Hellenic Institute), kısa ismi AHEPA olan Amerikan Helen Eğitici İlerici Birliği (American Hellenic Educational Progressive Association) ve diğerleri gösterilebilir.

Kendi yaşam bölgelerinde faaliyet gösteren derneklerimizden Kıbrıs Türk Kültür Derneği, Ankara, İstanbul, İzmir ve Antalya şubeleri ile elden geldiğince KKTC’yi tanıtmayı ve Kıbrıs sorunu ile ilgili Türk tezlerini ve haklılığımızı Türkiye halkına, siyasete ilgi duyan partililere ve politikacılara anlatmaya çalışmaktadırlar.

Aynı şekilde benim şahsen tanıdığım,   İngiltere’deki Kıbrıs Türk Dernekler Federasyonu, İngiltere Kıbrıs Türk Örgütleri Konseyi, Ambargolular;

Avustralya’daki Kuzey Kıbrıs Türk Derneği, Avustralya Kıbrıs Türk İslam Derneği, Avustralya Kıbrıs Türk Dayanışma Derneği, Avustralya Kıbrıs Türk Mücahitler Derneği, Kuzey Kıbrıs Türk Dernekleri Federasyonu;

Amerika’daki Kıbrıs Türk Kadınlar Konseyi Derneği, Amerikan Türk Dernekleri Asamblesi, Türk Amerikan Dernekleri Federasyonu;

Bu tür faaliyetleri büyük bir özveri ile yürütmektedirler.

Özellikle üyesi olduğum yurt dışındaki derneklerin faaliyetlerini hem yanından takip ediyorum, hem de olduğunca faaliyetlerine katılmaya çalışıyo-rum.

Avrupa’da yaşayan Batı Trakyalı Türk kardeşlerimizin kurdukları ve başkanlığını da yakın dostum Dr. Özkan Hüseyin’in yaptığı BATTAM kısa isimli Batı Trakya Türkleri Araştırma Merkezi çok güzel çalışmalar yapıp, Kıbrıs konusunda haklı sesimizi duyurmak amacı ile bizlere her zaman destek olmaktadırlar.

Kıbrıs sorununu başlatmadığımız ve 1955, 1958, 1963, 1964, 1967 ve 1974 yıllarında yaşanan kanlı olaylardan sorumlu olmadığımız için bu güne değin hep kendimizi haklı gördük ve dış dünyanın da Kıbrıs konusunu en ince detayına kadar bildiğini ve bizleri de haklı taraf olarak gördüklerini sanarak sesimizi duyurmaya ve uzaklara haklılığımızı iletmeye pek çaba göstermedik.

Gösterilen çabaların çoğu da amatörce ve yerel oldu. Arkalarında güçlü mali bir destek veya devlet desteği olmadığı için birçok iyi niyetle ve heyecanla başlamış girişimler, bir müddet sonra kendiliğinden veya mali olanaksızlıklardan sona erdi.

KKTC’de bir otelin açılışında ünlü bir dünyasal starı getirtmesine mani olmak için Rum ve Helen dernekleri ile bireysel kişilerin nasıl organize bir şekilde çalıştığını ve bu ünlü kişilerin KKTC’ye gelmelerine mani olduklarını hep birlikte yaşadık.

Bu aslında tek merkezden yönetilen organize bir çalışmanın sonucuydu.

Bu hafta içinde İngiltere eski Dış İşleri Bakanı Jack Straw’ın, Finacial Times Gazetesi yazarı James Blitz’in ve ABD Savunma Bakanı Robert Gates’in yorum veya konuşmalarında verdikleri mesajlar, adada iki ayrı devlete doğru gidildiğinin ön habercileri. 

2011 yılı kalıplaşmış gidişatın dışında farklı gelişmeleri göreceğimiz bir yıl olacağı kesin ve “Kıbrıs Sorunu” da çok kritik bir aşamaya girmek üzere. 

Lobicilik günümüz dünyasında çok önemli yere sahip. Genelde her işte,  özelikle de politikada.

Yurt içinde ve yurt dışında yaşayan tüm Kıbrıs Türklerinin daha organize biçimde birleşmesinin ve güç birliği yapmasının zamanı geldi.

“Dünya Kıbrıs Türkleri Konseyi”nin kuruluş ve varoluş amacı, “Güç Birlikten Doğar” atasözümüz doğrultusunda, yurt içinde ve yurt dışında bireysel veya organize olarak çalışmalar yapan Kıbrıs Türk Derneklerini bir çatı altında toplamak ve organize bir dayanışma ile Kıbrıs Sorunu konusundaki haklılığımızı ortaya koymak, tezlerimizi yaymak ve tüm yurt dışında yaşayan kardeşlerimize olduğunca ulaşarak onları bilinçlendirip birer elçi yapabilmek.

Deneyimli ellerde tek merkezden organize edilebilecek, dayanışma içinde çalışacak, kıskançlıkların, kötülemelerin ve çekememezliklerin içinde yer almayacağı güçlü bir kuruluşa gereksinimiz var ve “Dünya Kıbrıs Türkleri Konseyi”nin misyonu da bu görevi fiilen ve etkili bir biçimde yerine getirmek olacaktır.

Haklarımızı dış dünyada savunabilmek istiyorsak “Birleşmemiz ve Güç Birliği Yapmamız” gerekmektedir. Artık küskünlüklere, gücenmelere, bireysel ve bölgesel çalışmalara son verip, tek merkezden organize bir şekilde çalışmalıyız. 

“I. Dünya Kıbrıs Türkleri Kongresi”, Kıbrıs Sorunun içinden geçmekte olduğu bu kritik süreçte çok önemli bir toplantı. Hepimiz Kongre kararlarına sahip çıkmalı ve “Dünya Kıbrıs Türkleri Konseyi” ile birlikte çalışmalıyız.

Ben varım,

Sen de Katıl,

Sizler de Katılın,

Hep Birlikte Var Olalım.